Siste nytt:
Trafikkontroll i Volda: Oppretter straffesak
Utrykningspolitiet hadde kontroll ved Volda ferjekai, fokuset var på mobilbruk.
Det ble to forenkla forelegg for mobilbruk, to for manglende beltebruk og det blir opprettet to straffesaker. En straffesak for kjøring uten førerrett og bruk av mobiltelefon. En straffesak for bruk av mobiltelefon, manglende bilbelte og to slitte dekk.
Ordførere ber om ekstra støtte til Helse Møre og Romsdal
Flere ordførere i Møre og Romsdal ber staten om økonomisk hjelp for å unngå kraftige kutt i helsetjenestene. Det kommer frem i en pressemelding fra Interkommunalt politisk råd for Aukra, Hustadvika, Molde, Rauma og Vestnes, skriver NRK.
Ordførerne reagerer på at Helse Møre og Romsdal vurderer å kutte rundt 500 stillinger. De mener det vil få alvorlige konsekvenser for helsetilbudet i hele fylket.
I tillegg etterlyser de en vurdering av dagens finansieringsmodell for sykehusbygg, hvor staten tjener renter på lån til helseforetakene. Høye lånekostnader er en av årsakene til underskuddet i Helse Møre og Romsdal, påpeker rådet.
Forventer gode avlinger av norske grønnsaker
Flere norske grønnsaker ser ut til å gi høye avlinger i år, melder Landbruksdirektoratet. Norske matgresskar er allerede å finne i butikkene – godt i forkant av halloween. Samtidig er årets siste norske pærer på vei ut av hyllene, melder Landbruksdirektoratet.
Feilparkering førte til gebyrer
Politiet har skrevet ut fem parkeringsgebyr etter at biler står feilparkert på fortauet opp mot omsorgssenteret i Volda. Det er gjort forsøk på å kontakte eierne, uten hell.
Feilparkeringene hindrer fremkommelighet og fotgjengertrafikk i området, opplyser politiet.
Ekstremværet "Amy" - oransje farevarsel på Vestlandet
Ekstremværet «Amy» ventes å treffe Sør-Norge fra fredag kveld og vil også merkes godt på Vestlandet. Meteorologisk institutt har sendt ut oransje farevarsel for svært kraftige vindkast i Rogaland, indre deler av Sørvestlandet og fjellområdene i Sør-Norge.
– Vinden øker først i Agder fredag kveld, og vil roe seg sist i Oslofjorden. På Vestlandet blir det særlig kraftig vind i indre strøk og i fjellet, sier statsmeteorolog Geir Ottar Fagerlid til NRK, som omtalte saken først.
Stormen er restene av orkanen «Humberto», og har fått navnet «Amy» i Norge. Det er ventet vindkast opp mot 30–35 meter per sekund, som kan føre til trevelt, strømbrudd og trafikale utfordringer.
Folk bes om å sikre trampoliner, båter og andre løse gjenstander før uværet treffer.
Elbiler kan bli over 100.000 kroner dyrere
Bilbransjen frykter at elbiler kan få kraftige avgiftsøkninger i statsbudsjettet, og at prisene dermed kan øke med over 100.000 kroner. Det er særlig innføring av full moms og strengere engangsavgifter som bekymrer, skriver NRK, som først omtalte saken.
RSA-sjef Frank Dunvold advarer om at bilsalget kan falle dramatisk dersom det innføres moms fra første krone. Regjeringen skal legge fram budsjettet om knappe to uker.
Fylket åpner for nominasjoner til årets miljøpris
Innbyggere i fylket inviteres nå til å foreslå kandidater til Miljøprisen 2025. Det skriver NRK, som først omtalte saken.
Prisen tildeles personer, organisasjoner eller bedrifter som har gjort en særlig innsats for miljøet lokalt. Fristen for å sende inn forslag er 15. oktober.
Vinneren kåres og prisen deles ut under fylkestingssamlingen i desember.
BankID problemer løst
Torsdag meldte BankID om ustabil tjeneste, der enkelte brukere hadde problemer med å logge inn. Rundt klokken 11.40 var feilen rettet, opplyser kommunikasjonssjef Hege Steinsland i Stø til NTB.
Fartskontroll – 12 fikk bot
Utrykningspolitiet (UP) har gjennomført fartskontroll i 40-sone i Dalevegen. Totalt 12 bilførere fikk forelegg for å ha kjørt for fort. Høyeste målte hastighet var 58 km/t.
I tillegg ble det utstedt ett gebyr for manglende bruk av bilbelte.
Redusert ferjekapasitet fra Festøya
Ferjesambandet Solavågen–Festøya får redusert kapasitet på avgangen fra Festøya kl. 13.00 torsdag, på grunn av transport av farlig last. Det opplyser operatøren.
Passasjerer må regne med redusert plass på denne avgangen.
Ørsta får ny festival
Ørsta får en ny festival når Randorama Sunnmøre arrangeres for første gang i mars neste år. Det er Møre-Nytt som melder dette.
Festivalen skal gå over fire dager og er initiert av toppturentusiastene Marthe Vartdal og Torill Myking.
– Vi ønsker å lage en festival som passer for både nybegynnere og erfarne, sier Vartdal til avisen.
Gult farevarsel i Vanylven fredag
Fra fredag ettermiddag ventes det lokalt svært kraftige vindkast fra sørøst, med hastigheter opp mot 42 meter per sekund.
Vinden vil øke først i Rogaland og minke sist ved Stad. I Vanylven er det sendt ut gult farevarsel.
Folk bes sikre løse gjenstander og unngå ferdsel på utsatte steder. Vinden kan føre til stengte veier, brostengninger og hindringer i trafikken.
Været stanset flytrafikk til Hovden
Torsdag måtte Widerøes flygninger WF161 fra Oslo og WF151 fra Bergen/Sogndal omdirigeres til Ålesund lufthavn Vigra, etter at de ikke klarte å lande på Ørsta-Volda lufthamn Hovden.
– De kom seg ikke ned på Hovden på grunn av kraftig høydevind, sier kommunikasjonsrådgiver i Widerøe, Lina Carlsen, til Sunnmørsposten, som først omtalte saken.
Passasjerene ble fraktet med buss fra Vigra til Hovden. Widerøe planlegger at flyene skal lande på Hovden på retur for å hente passasjerer til Oslo.
Trussel om skoleskyting i Ørsta
Tirsdag ble det oppdaget en trussel om skoleskyting skrevet på et elevtoalett på Ørsta ungdomsskule. Ifølge Møre-Nytt, som først omtalte saken, skal det ha stått at skytingen skulle skje fredag.
Politiet har vært i kontakt med skoleledelsen og opplyser at de ikke vurderer trusselen som reell. Skolen følger situasjonen tett i samarbeid med politiet.
Forbrukerrådet advarer strømkunder
Syv av ti strømkunder har ikke byttet strømavtale de siste to årene. Forbrukerrådet advarer nå mot at innføringen av den nye strømstøtteordningen, Norgespris, kan føre til at enda flere forblir på dyre avtaler, skriver forbrukerrådet i en pressemelding.
– Mange tror feilaktig at Norgespris erstatter strømavtalen. Det gjør den ikke, og da kan man ende opp med høye påslag fra strømselskapene, sier fagsjef Thomas Iversen i Forbrukerrådet.
Iversen oppfordrer forbrukere til å sjekke avtalen sin på strømpris.no, og se etter unødvendige tilleggstjenester som strømforsikring og «grønn strøm».
Norgespris ble lansert 1. oktober 2025 og gir en fast strømpris på 50 øre/kWh (inkl. mva). Ordningen kan velges i stedet for dagens strømstøtte, men gjelder kun strømprisen – ikke påslag eller andre kostnader i avtalen.
Problemer med BankID
BankID opplever for tiden ustabilitet, og enkelte brukere har problemer med å logge inn. Det bekrefter kommunikasjonssjef Hege Steinsland i Stø, selskapet bak BankID, til VG.
– Vi jobber på spreng for å stabilisere tjenesten, sier Steinsland.
Ifølge henne fungerer de fleste innloggingene som normalt.
– Majoriteten går fint, men er du uheldig, så prøv igjen, oppfordrer hun.
Første "hole in one" på fire år
Hole in one for Selma Isaksen på Volda Golfklubb, skriver Volda Golfklubb på sin nettside.
Selma Isaksen kunne juble for hole in one på hull 7 på Volda Golfklubb onsdag 1. oktober. Med et presist slag med en 7-jern gikk ballen rett i hullet.
Dette er første hole in one på banen siden 10. juni 2021, da Mari Chluba gjorde det samme på hull 16.
Vikingtidsfunn ved E39 i Ørsta
Arkeologiske utgravinger langs E39 i Ørsta har avdekket spennende funn fra både vikingtiden og bronsealderen. Utgravingene gjennomføres i forkant av byggingen av en ny gang- og sykkelvei, melder NRK.
I et gravfelt har arkeologene funnet det de mener er graver etter helt vanlige mennesker fra vikingtiden.
Øker mottakskapasiteten etter økning i asylsøkere
UDI øker kapasiteten i asylmottak med 750 plasser etter en markant økning i antall ukrainere som søker beskyttelse i Norge. 150 av plassene tas i bruk umiddelbart, mens resten trappes opp de neste uken, skriver UDI i en pressemelding.
Nasjonalt ankomstsenter på Råde huser nå over 800 personer, og det er 550 flere beboere i mottak enn forventet. En økning i antall unge menn fra Ukraina, spesielt i alderen 18–22 år, trekkes fram som hovedårsak.
– Vi tilpasser kapasiteten løpende og bruker nå eksisterende mottak i blant annet Alta, Holmestrand og Hurdal for å avlaste, sier Heidi Bottolfs i UDI.
Eiksundtunnelen er nå åpen
Eiksundtunnelen åpnet igjen 09:30, ifølge Statens vegvesen.
Eiksundtunnelen er midlertidig stengt
Eiksundtunnelen er stengt torsdag formiddag etter at et kjøretøy stanset inne i tunnelen. Det melder Vegtrafikksentralen Midt litt etter klokken 09.00.
– Vi har fått melding om en personbil med henger som har fått motorstans i tunnelen. Det er usikkert om kjøretøyet fortsatt står der, så vi har folk på vei for å undersøke. Tunnelen forblir stengt til dette er bekreftet, opplyser Vegtrafikksentralen, melder Sunnmørsposten.
Samlet inn 26.500 kroner
Volda Håndball samlet inn 26.500 kroner etter draktsalg.
De rosa draktene Volda brukte mot Flint skulle aksjoneres bort til innsats for brystkreft - som en del av Rosa sløyfe-aksjonen.
Kollisjon på Hareidseidet
En syklist og en bil kolliderte onsdag ettermiddag på Hareidseidet, mellom Hareid og Ulsteinvik. Ulykken skjedde ved et populært turområde ved Fjellsbrekkene, melder Vikebladet.
Syklisten skal ikke være alvorlig skadet, men ble fraktet til legevakten for en sjekk.
Vegarbeid ved Snipsøyrdalskrysset
Statens vegvesen melder om vegarbeid ved krysset mellom fylkesveg 61 og Snipsøyrdalsvegen torsdag 1. og fredag 2. oktober. Arbeidet vil pågå mellom klokka 08.00 og 16.00 begge dagene.
Bilister må rekne med redusert framkommeligheit i perioden.
Det skriver statens vegvesen i sine trafikkmeldinger.
Hjort påkjørt på E39
En lastebil kjørte på en hjort på E39 ved Barstadvika i Ørsta natt til torsdag. Hjorten døde i sammenstøtet, men det ble ikke meldt om personskader.
Lastebilen fikk materielle skader i ulykken. En politipatrulje var på stedet og bidro med trafikkregulering en periode, før veien ble åpnet for normal ferdsel, melder Sunnmørsposten.
En feil gjorde at Herøy havnet på Robek
Først tilrådet Statsforvalteren innmelding i Robek, så ble kommunen meldt inn.
Avgjørelsen kom på bakgrunn av at kommunen i 2023 og 2024 hadde et merforbruk på over tre prosent av driftsinntektene de to årene. Kommunen fikk dermed et negativt driftsresultat.
I etterkant har kommunedirektør Trond Arne Rossi Aglen, fortalt at driftsresultatet skyldes en bokføringsfeil.
Til Kommunal Rapport forteller kommunedirektøren at kommunen ville endt med et overskudd i 2024 om bokføringen hadde vært rett.
Dette betyr ikke at Herøy slipper unna Robek-registeret. Statsforvalteren begrunner avgjørelsen med at kommunen samlet sett ikke er i økonomisk balanse.
NorgesGruppen skal opprette beredskapsbutikker
Det kommer frem i NorgesGruppen sin pressemelding, onsdag formiddag.
På landsbasis vil det opprettes hundre beredskapsbutikker.
Konsernsjef Runar Hollevik, tar på seg ansvaret med å stille forberedt i krisesituasjoner.
– I en urolig verden har NorgesGruppen, som en stor aktør, et særlig ansvar for å planlegge for en alvorlig krisesituasjon. Vi skal ta dette ansvaret, skriver han.
Kirkens Nødhjelp avkrefter rykter om svindelforsøk
Kirkens Bymisjon har fått henvendelser fra personer i Ørsta som har hatt besøk av en person som utgir seg for å representere organisasjonen. Bymisjonen opplyser at de ikke har noen kjennskap til vedkommende.
Det har i etterkant vært spekulasjoner på om det har vært en falsk Bymisjons-representant i Ørsta, og at det har blitt bedrevet svindel.
I ettertid har Kirkens Nødhjelp meldt om at det er dem som har aksjon, ikke Kirkens bymisjon.
Representant fra Kirkens Nødhjelp, Sara Løvlien, bekrefter til Nøre-Nytt at dette er tilfellet.
Filminnspilling i Vanylven
Vestlandshistorien «Bad Moon Rising» av Jon Fosse spilles inn i Vanylven.
Tipsere meldte inn til Synste Møre om uvanlig aktivitet på MF Sand tirsdag morgen. Ferjemannskapet kunne bekrefte at det hadde foregått filminnspilling på Koparnes–Årvik-ferja tidligere på morgenen, melder Synste Møre.
Ørsta fotball fekk tre poeng etter å ha levert protest
Då SIF/Hessa møtte Ørsta i ein 4. divisjonskamp, fredag 9. september, vant Ålesund-laget 1-0.
Etter kampen leverte Ørsta inn ein protest på at motstandaren hadde brukt ein spelar som skulle ha sona karantene.
No har protesten blitt vurdert, og Ørsta har blitt tilkjent tre poeng.
Det kjem fram på Sunnmøre fotballkrets si Facebook-side.
Ørsta får ikkje berre tildelt tre poeng. Dei er no også tilkjent ei siger på 0-3.