Relatert innhold
Ferske planer for Volda sentrum
På tirsdag får formannskapet en orientering om et illustrerende scenario for utvikling av kommunale tomter i Volda sentrum.
Volda kommune arbeider med omstilling innen helse, omsorg og bosted. Nå blir også sentrum trekt inn i den langsiktige utviklingen.
Planen viser bosteder, omsorg, kultur, kafeer og utleie til nærlig samlet i ett sentrumskvartal på Moritzmarka. Kommunen presenterer et illustrerende scenario med store ambisjoner, men uten politiske vedtak. Det skriver Møre.
Ny sport til Hareid
Etter vinterferien blir det oppstart for noe helt nytt på Hareid, og trolig også ellers på Ytre Søre. I følge Vikebladet skal Hareid IL skal nemlig forsøke å få i gang et tilbud innen cheerleading. En opprinnelig amerikansk konkurranseidrett.
I Norge har interessen for sporten vokst enormt de siste årene, og norske klubb- og landslag har faktisk blitt verdensmestre i sporten.
Tilbudet gjelder for barn og unge, både gutter og jenter, fra 12 år og oppover.
Trenger mer gravplass
herøy kirkelige fellesråd ber kommunen starte en prosess med å få utvidet gravplassen på Runde. Ifølge dem er dette en sak som haster. Det skriver Vestlandsnytt.
Det er nå svært lite areal igjen til nye graver på Runde etter at det er gjort 16 gravlegginger i løpet av de fem siste årene. Det er registrert ni slettede eller gjenbrukte graver, men det arealet samsvarer ikke med behovet til nye graver.
Voldshendelse opp i retten
To menn er tiltalt for grov kroppsskade etter en voldshendelse i en bygd i Herøy. hendelsen skal ha skjedd natt til 1. desember 2024.
Den fornærmede fikk brudd i nesen og skulderen ut av ledd.
Saken skal opp i Sunnmøre tingrett, Volda rettsted, i følge Vestlandsnytt.
Flere fly klarte ikke å lande
To Widerøe-fly og et ambulansefly tok ikke sjansen på å lande på Hovden onsdag kveld. To fly var fra Oslo og et fra Sogndal.
Grunnet dårlig sikt måtte flyene fra Oslo returnere til Gardermoen.
Sogndal-flyet skulle etter planen lande på Hovden senere onsdag kveld. Det gikk ikke, og flyet måtte lande i Sandane istedenfor.
Misfornøyd med nye busser
Formannskapet i Ørsta protesterer mot de nye Kina-bussene til Vy-buss. De mener de er for vanskelig å bruke for bevegelseshemmede. Det skriver Møre-nytt.
Politikerene viser til klager om høye trappetrinn og krever at det blir satt inn lavterskelbusser på strekningen Ørsta-Volda-Moa-Ålesund.
Politikerne har sendt bred til Møre- og Romstal fylkeskommune.
Beslagla førerkort i Volda
UP har hatt fartskontroll ved Straumshamn i Volda. En sjåfør ble fratatt førerkort da vedkommende hadde for mange prikker.
Det ble delt ut 10 forenklede forelegg. Høyeste farten ble målt til 73 km\t i 50-sonen.
Nytt lokallag
Et nytt lokallag av foreningen Bevar Norge er etablert på Sunnmøre. Initiativtakerne sier til Vikebladet at målet er å skape en møteplass for åpen debatt og ytringsfrihet.
Utgangspunktet for organisasjonen er de mange lokallagene av nettsiden Document.no.
Trafikkulykke på Herøy
Melding om trafikkulykke på Herøy. Nødetater er på vei til stedet.
Det skal være en singelulykke, med en person involvert. Bilen har gått rundt, og står på hodet i det ene kjørefeltet. Trafikken kan kjøre forbi i ett kjørefelt.
Bilføreren skal er sendt med ambulanse til traumemottaket ved Volda sykehus.
Kan bli torskeoppdrett likevel
Klagesaksenheten i Fiskeridirektoratet opphever sitt eget vedtak om stans i torskeoppdrett ved Ode sitt anlegg på Kvamsøya i Sande kommune.
Årsaken er at klagesaksenheten har fått ny informasjon knyttet til påvirkningen på miljøet, skriver Sunnmørsposten.
Ode startet med torskeoppdrett der i 2024, året etter de fikk tillatelse fra Møre og Romsdal fylkeskommune.
Fiskeridirektoratet hadde vedtatt å stenge torskeoppdrettsanlegget på Kvamsøya etter en klage fra Naturvernforbundet.
Nytt ungdomsråd i Hareid
Det ble enstemmig vedtatt et nytt ungdomsråd på kommunestyret i Hareid.
Ikke alle som søkte fikk plass. Det nye ungdomsrådet består nå av syv nye navn og tre som allerede er i rådet.
Snøkaos på veiene
Tirsdag kveld var det flere biler, busser og vogntog som kjørte ut av veien og sperret trafikken flere steder på Søre Sunnmøre.
I Volda var det blant annet fire biler som sklei ut av veien på samme sted. Den ene bilen skal ha kjørt inn i en garasjevegg.
På Herøy var det en trafikk ulykke i 20-tiden. Det var en person i bilen, som fikk helsehjelp. I en oppdatering kl 21.34 opplyser politiet at føreren ikke var skadd, og at de mistenker ruskjøring.
Forsinket flytrafikk
Ved Ørsta/Volda lufthavn, er det flere forsinkelser i morgentimene, viser nettsiden til Avinor.
Flere fly til og fra Oslo og Bergen er forsinket to timer.
Trafikkulykke i Ørsta
Kl 14.23 rykker nødetatene ut til E39 ved Barstadvika etter melding om trafikkulykke. Det skal være 2 personbiler involvert.
Nektet å vedta forelegg
En 19 år gammel mann fra Volda må møte i retten i starten av mars, etter at han nektet å vedta et forelegg om aktløs kjøring.
Kjøringen fant sted i Ørsta i oktober i fjor. Mannen fikk forelegg på 8.000 kroner, som han ikke har vedtatt.
Penger til frivilligsentralene
Frivilligsentralene i Herøy og Sande har fått brev fra Lotteri- og stiftelsestilsynet om at de i disse dager får utbetalt tilmålt tilskudd for 2026.
For året 2026 er det til sammen satt av 279 millioner kroner i støtte, et beløp som skal deles likt på de 585 sentralene i Norge som oppfyller tilskuddskravene. Det blir i underkant av 480.000 kroner på hver sentral, som er omtrent det samme som i fjor.
Tilskuddet går til drift av frivilligsentraler, og formålet med ordningen er å bidra til å skape gode og stabile rammevilkår for sentralene.
Ny gruppe for mulig sammenslåing
Kommunestyret i Herøy har valgt tre representanter til arbeidsgruppen som skal samarbeide med Sande og Ulstein om videre sammarbeid om mulig kommunesammenslåing.
Medlemmene i arbeidsgruppen er:
- Ordfører Ann-Kathrin (Tine) Storøy (H)
- Varaordfører Karl-Oskar Sævik (Frp)
- Linn-Therese Hansen Sævik (KrF)
Prinsippet var at de tre største partiene i kommunestyret fikk en representant hver. Arbeidsgruppen skal nå være med i sammarbeidet med Sande og Ulstein om det videre arbeidet knyttet til kommuneslåing, skriver Vestlandsnytt.
Volding tatt ut til Paralympics
Olympiatoppen har tirsdag tatt ut ytterligere en norsk utøver til Paralympics i Milano/Cortina, melder Norges Idrettsforbund i en pressemelding.
Bernt Marius Rørstad fra Volda Turn- og Idrettslag skal konkurere i alpint i Paralympics som arrangeres 6.-15. mars.
Totalt er det tatt ut 15 norske utøvere til lekene. Troppen er nå komplett.
Fotballgolf til Norge for første gang
For første gang kommer det en fotballgolfturnering til Norge, hetende Norway Open 2026. Det blir arrangert på Hovedmyrane i Hareid 14.-16. august.
Det er allerede over tretti påmeldte. Hovedarrangøren blir WFGA (World Footballgolf Assosiation). En av arrangørene, Olav Kalvø Vattøy, sier til Vikebladet Vestposten at de har et håp om 100 påmeldte.