
Bjørndalsbrua skal snart være klar: – Vi mista én og en halv måned
Veiarbeidet har ført til ventetid på den sterkt traffikerte Vartdalsstranda i lang tid. Nå nærmer veiprosjektet seg slutten.
Avdelingsingeniør i Statens vegvesen, Erik Andreas Tornes, opplyser om at Bjørndalsbrua vil stå klar til åpning i midten av september.

23. september 2020 startet arbeidet med totalrenoveringen.
– Jeg er ganske trygg på at broen skal være klar i uke 38. Dersom noe går veldig galt må vi selvsagt utsette åpningen videre. Sånn som det ser ut nå, skal det gå fint, sier han.
Arbeidet ble utsatt
Tornes forteller videre at arbeidet har blitt utsatt av ulike grunner.
– Vi mistet dessverre en og en halv måned i restaureringsarbeidet. Det skyldes manglende planlegging fra min side. Det gjaldt manglende prosjektering av veikurvatur mot Festøya.Det var for dårlig utredet, sier avdelingsingeniøren.
Han forklarer at ønsket var å lage en bedre sving inn mot broen.
– Vi fant ut at det ville krevd ombygging av 250 meter med vei. Det ville blitt altfor omfattende, og et gigantisk inngrep, sier Erik Andreas Tornes.
Fellesferien har også bidratt til utsettelsen av broens åpningsdato, sier han.