
–Hus har du egentlig bare til låns
Den 112 år gamle Pleieheimen ble bygd for turberkulose-pasienter, nå håper Thomas Busker Larsen, Karen Brænne og deres to barn at det kan bli et familiehjem.
VOLDA:
650 kvadratmeter fordelt på fire etasjer og åtte mål med tomt håper de å forvandle til sitt drømmehjem. Men det er ennå en veg igjen hit.
– Vi har det som mål og ønske, men det er fremdeles en del papirarbeid inn mot kommunen som gjenstår, presiserer Busker Larsen
Alene blir de eventuelt ikke i huset, i tillegg får de nemlig et fristed i kjelleren.
– Det er jo ingen som trenger et så stort hus. I kjelleren skal norsk sløydfaglig kompetensesenter etablere seg og i 1. og 2. etasje skal vi bo, sier han med et spøkefult smil.
Kompetensesenteret viste seg snart å være en aldri så liten gjøn om det som skal bli deres verksted for lite og stort.
Tilbake til framtiden
Huset ligger et godt steinkast nordover fra fergekaia i Volda, idyllisk plassert ved Voldsfjorden. Hagen har gjennom flere tiår grodd igjen.
– Den var kjent i Volda for å være veldig fin, det var jo mer som en park, sier Thomas.

Ved overtagelsen av et hus som dette synes han det følger et spesielt ansvar. Blant annet å få litt liv i den parken som det en gang var her.
– Når man tar over et historisk hus har man et ansvar for å ta vare på det og bringe det litt tilbake til sånn som det var, legger læreren til.
Ærverdig historie
Huset med mange navn ble innviet andre oktober i 1912. Det var særlig to personer som var sentrale i denne prossesen sier æresmedlem Annie Sandvær i Norske kvinners sanitetslag.
– Doktor Eng, Voldas første distriktslege og kona Wilhelmine Eng fikk bygd huset for et sted for tuberkuløse. Wilhelmine var også den som startet Volda sanitetslag, legger Annie til.
Turberkulosen skulle ikke prege samfunnet for alltid, men huset forble et sted for hjerterom og pleie.
– Når det ikke lenger var behov for et hjem for tuberkuløse ble huset et sykehjem og siden et aldershjem. På 90-tallet var det blant annet studenthjem og etter det et lagshjem, sier Sandvær.
Se reportasjen om oppussingen her:





