
Flere barn i fattigdom: – Et mareritt
Antall barn som lever i fattige familier øker stadig. Vi har et felles ansvar som samfunn, mener ekspert.
Det henger verken dyre malerier eller profesjonelle familiebilder på veggene hjemme hos Sigrid Anette Vatne. Det ville vært å pynte på sannheten. I stedet har hun rammet inn fargerike barnetegninger og sjarmerende sitater, som fyller stuen med varme.
– Foruten
om en ny TV som jeg fikk av forsikringa, er alt i dette rommet kjøpt brukt. Og
så har jeg heller malt over for at det skal se nytt ut, forteller hun
lattermildt.
Vatne er alenemor og enslig forsørger for sin åtte år gamle datter – og hunden Herman. Men kun én inntekt har ørstingen ofte kjent på hvor utfordrende det kan være å få endene til å møtes.
– Det har tidvis vært et mareritt. Jeg tror ikke du helt forstår det før du har vært midt oppi det selv. Folk er ofte raske til å forenkle noe som egentlig er veldig komplekst, sier hun med blanke øyne.
Èn inntekt burde være nok til å kunne leve av

Småbarnsmoren har flere ganger kontaktet NAV, men beskriver en følelse av svik i møte med stønadsordningen.
– De sier at det er tillitsbasert, men du føler deg veldig mistenkeliggjort. Du er nesten nødt til å forsvare hvorfor du trenger penger til å leve – det er helt vilt. De to månedene jeg var på arbeidsavklaring var de verste i mitt liv. Jeg opplevde det som nedverdigende og ydmykende. De konkluderte med at jeg og datteren min skulle få 9 kr å leve for per dag. Det er litt av en pris å sette på et liv.
Til tross for at Norge er et av landene med høyest sosial mobilitet, er Vatne sin største bekymring hvordan hennes inntekt vil prege datterens fremtid.
– Det finnes så mange eksempler på hva jeg bekymrer meg for. Førerkort, studier og arbeidsmuligheter blant annet. Men også ernæring. Jeg risikerer at hun får fysisk uhelse fordi jeg ikke har råd til sunnere mat. Det er jo ikke hennes skyld at situasjonen er slik, forteller alenemoren gråtkvalt.
Jul og andre høytider oppleves ofte som ekstra sårt. Da blir forskjellene blant folk gjerne enda synligere. I 2024 viste Frelsesarmeens fattigdomsbarometer at 14 prosent av nordmenn gruer seg til jul, hvorav halvparten av disse oppga utilstrekkelig økonomi som årsak.
– Gaver koster stadig mer. Bare en pakke med Lego vil man fort måtte betale 500 kr for. Og så vet jeg at når datteren min skal tilbake på skolen på nyåret, så vil hun høre om alt det klassekameratene fikk. Hun går bare i tredjeklasse, men forskjellene... de merker hun.
Bevisste barn

I Norge lever 100.000 barn under fattigdomsgrensa i dag. Henrik Zachrisson er professor ved Institutt for spesialpedagogikk på UiO, og forsker på barn som lever i fattigdom. Han forteller om en dyster utvikling.
– Vi ser at tallene på andelen barn som lever i fattige familier øker jevnt og trutt, og det har de gjort de siste 20 årene.
– I hvor stor grad er barna selv klare over foreldrenes økonomiske strev?
– Det er nok mange barn som vet det veldig godt. Og da ser vi at barna ofte vil prøve å beskytte foreldre sine ved å for eksempel la være å be om ting, for å unngå å være en økonomisk belastning.
Forskeren forteller videre om hvilke utfordringer som kan ramme barna, og trekker blant annet frem atferd- og skolevansker. På spørsmål om staten gjør nok for lavinntektsfamilier, er han klar i sin tale.
– Det kortet svaret på det er nei.
– Hva mer bør gjøres?
– I 2017 satt jeg i barnefattigdomsutvalget til barne- og familiedepartementet, og vi leverte et stor rapport med tiltak for å redusere konsekvenser. Der foreslo vi blant annet å doble barnetrygden og skattlegge den, slik at den blir behovsregulert. Det er utvilsomt at større kontantstøtte gjennom barnetrygd vil være til stor hjelp, fastslår han.
Fattigdom og selvmord hånd i hånd
I går var Verdensdagen for selvmordsforebygging. Vatne mener vi trenger mer bevissthet rundt omfanget av hva dårlig økonomi har å si for den psykiske helsa. Hun viser til at en mann på arbeidsavklaring er seks ganger så høyere sannsynlig for å ta sitt eget liv - og kvinner ni.
– Noen ville kanskje valgt å ikke dele noe som for mange er veldig sårt. Hvorfor velger du å være åpen om dine økonomiske utfordringer?
– Fordi jeg synes dette er skikkelig tøft, men vet samtidig at jeg ikke er en av de som har det vanskeligst. Kanskje åpner dette opp for en større diskusjon. Fattigdom er noe som tar liv - vi trenger å snakke mer om det.