HELE VEIEN FRA SPANIA: Josè Ignacio Gil (25) og Raquel Barba Martinez (23) snakker både spansk, engelsk og litt norsk.

Fremmer språklig mangfold

Den internasjonale dagen for morsmål markeres 21. februar hvert år. Flerspråklig utdanning er viktigere enn noen gang tidligere.

Publisert Sist oppdatert

VOLDA: Siden år 2000, har UNESCO markert den internasjonale dagen for morsmål. Dagen markeres for å fremme språklig og kulturelt mangfold som et gode for samfunnet.


Språkglad student

Studenten José Ignacio Gil (25) tar en Master in Media Practices ved Høgskulen i Volda, og kommer opprinnelig fra Spania. Ved siden av studiet lærer han seg norsk, ved hjelp av blant annet appen Duolingo. Han opplever at det er lettere å lære seg norsk gjennom engelsk, framfor morsmålet sitt spansk.

SELVLÆRT: Josè har selv lært seg norsk, gjennom blant annet nettbaserte kurs.

- Selv om jeg studerer i Norge, føler jeg at jeg får ivaretatt morsmålet mitt. Vi er en liten gruppe spanske studenter, så jeg får snakket spansk med de. Katalansk derimot, snakker jeg kun med mamma og pappa, da det er få her som kan språket.




Flerspråkelig utdanning

«Flerspråklig utdanning- en nødvendighet for å transformere utdanning i en flerspråklig verden» er årets tema under markeringen av FNs internasjonale morsmålsdag . De ønsker å fremme morsmålsopplæring og viktigheten av læring på et språk man selv snakker og forstår, slik at læringsutbyttet blir bedre.

I Norge har vi opplæringsloven, som blant annet skal være med på å sikre særskilt opplæring for elever fra språklige minioriteter. Den sikrer blant annet tilrettelegging for morsmålsopplæring, men også særskilt norskopplæring til elever med annet morsmål enn norsk eller samisk.


- Vi hyller språkmangfoldet.

Senterleder ved Nynorsksenteret, Synnøve Marie Sætre. sier i et intervju at de ønsker å markerer dagen ved å sende hilsener og rette fokus mot det flerspråkelige samfunnet. Dette gjør de ved å publisere innlegg på sosiale medier og sin egen nettside. Ressurssentret ligger ved Høgskulen i Volda, og har hovedfokus på å fremme metoder og arbeidsmåter som kan bidra til økt kvalitet og motivasjon rundt nynorsk, men er også opptatt av språklig og kulturelt mangfold.

Tidligere har det vært en fysisk markering i noen av kommunene på Søre-Sunnmøre, og i 2020 ble dagen markert både i Hareid-, Ulstein- og Volda Kommune. Det er ikke publisert eller bekreftet noe arrangement ved noen av kommunene i år.

Powered by Labrador CMS