
– Kinoen er ikke død
Kinobesøket har falt kraftig de siste årene, men i Volda fylles salen når pensjonistlaget inviterer til seniorkino. For mange handler det om mer enn film – det er også et sosialt samlingspunkt.
VOLDA: Antall kinobesøk går ned. Tall fra SSB viser at besøkende per kinoforestilling i Møre og Romsdal har gått ned med 46 prosent fra 2015 til 2024.

Espen Lundberg Pedersen, administrerende direktør i Film & Kino, sier at utviklingen er utfordrende. Han avviser likevel at kinoen er i ferd med å dø ut.
– Tallene er svakere enn før pandemien, men kinoen er fortsatt det mest brukte og viktigste kulturtilbudet i Norge. 91 prosent av befolkningen har tilgang til en lokal kino. Det er her vi best kan fortelle de norske historiene og formidle norsk kultur, sier Pedersen.
Flere årsaker
Han peker på flere årsaker til nedgangen: endrede vaner under pandemien, stans i filmproduksjoner både i Norge og Hollywood, i tillegg til flere streiker i den amerikanske filmbransjen som fører til færre filmer på lerretet.
– Summen av dette gjør at vi ikke er tilbake på det nivået vi ønsker. Men 2026 ser lovende ut, sier han.
For å møte endringene satser mange kinoer på å gjøre besøket til mer enn bare en filmvisning. Flere steder arrangeres blant annet seniorkino og strikkekino.
– Det er særlig populært blant eldre, men også yngre setter pris på det, forteller Pedersen.

Seniorkino som sosial møteplass
Volda Pensjonistlag har gjort kinoen til en møteplass. En gang i måneden arrangerer de seniorkino på dagtid.
– Vi åpner dørene en time før, så folk får tid til å prate sammen. Vi har også justert lydnivået på filmene vi viser. Mange eldre synes ordinære forestillinger er for høye, og kvier seg fra å dra på kino på grunn av det, sier leder i pensjonistlaget, Anne-Lise Fredly.
Onsdag arrangerte pensjonistlaget seniorkino for tredje gang. Mange møtte opp, både for det sosiale og for filmens del. Fredly opplever at tiltaket er populært:
– Vi får sett aktuelle filmer, og på den måten holder vi oss oppdatert på det som skjer i filmverdenen. Det er det mange som setter pris på.

Styremedlem i pensjonistlaget, Kirsten Lillenes, peker på at avstanden til sentrum kan være en barriere for mange.
– Mange som bor utenfor Volda sentrum velger heller TV-en. Det kan være vanskelig å få med folk på nye tilbud, men terskelen er lavere når det er tilrettelagt og skjer på dagtid, sier hun.
– Kinoen er ikke død
Pedersen i Film & Kino mener bransjen har en stor jobb foran seg for å øke antallet besøk.
– Jeg frykter at vi får et fattigere kino-Norge hvis vi mister mangfoldet. Lave besøkstall er utfordrende for både de store kjedene og de små kinoene. Frykten er at vi ikke får fortalt de norske historiene ute i landet. Vi må ta vare på historiene og den norske identiteten.
Han er likevel optimistisk:
– Jeg er positiv. Mennesker er sosiale dyr. Unge vil fortsatt møtes på kino, og vi ser en klar økning blant de over 60. Kinoen er ikke død.