TRENING: Sporty utsetter tilbudet om "studiolappen" til august

Må utsette tilbudet om trening for unge

Treningssenteret i Volda Sporty, har opplevd at mange unge trener uten å ha medlemsskap. – Trist at noen skal ødelegge for mange, sier senterleder Even Rotevatn

Publisert Sist oppdatert

VOLDA: – Dette er noe vi må gjøre noe med

Det sier Even Rotevatn, som er senterleder for begge Sporty-sentrene i Volda. Det er spesielt ungdom som gjør dette. 

 – Vi får høre at det er spesielt da eldre som klager på at det er en del unge som trener sammen i grupper, og som tar opp mye plass. 

FATTER TILTAK: Sporty skal nå fatte tiltak som skal luke bort de uten medlemsskap

Per dags dato er det 16 års aldersgrense for å trene på sentrene. Likevel har Sporty i Volda kommet med et tilbud for de mellom 13 og 15.

 – Vi har et kurs som heter "Studiolappen", der vi lærer 13-14 åringer hvordan man trener og oppfører seg på treningssenteret. 

Dessverre er det ikke alle som følger dette. Rotevatn bekrefter til Nærnett at det er flere som klager på at de unge trener feil og lager mye støy

 – Grunnet dette har vi valgt å utsette disse kursene til august. Vi vil at ungdommen som faktisk kommer hit for å trene, skal trene. Det er noen få som ødelegger for mange, forteller Rotevatn

 Ikke farlig å trene som ung

 Grunnen til at dette tilbudet er der nå er fordi Rotevatn mener at det ungdom i tenårene også må få kunne trene. En som er enig med dette er Guri Rogne Nyrød. Hun er fysioterapeut for barn og unge i Volda kommune.

– Jeg tenker at det er et bra tilbud. De som er 13 år er på god vei inn i puberteten. Det er varierende hva de har av kunnskap på forhånd. Generelt ser man at ungdom trener for lite styrke. 

Videre legger hun til at det er viktig at de unge begynner med apparater, der det er lite sjanse for å trene feil og få skader i senere tid.  

IKKE FARLIG Å TRENE: Det er ikke farlig å trene, selv i 13-14 år alderen

Har funnet løsningen

Rotevatn forteller at senteret har slitt med at mange som trener der, ikke er medlemmer. Dette skal det nå gjøres noe med. 

 – På sentrene nå vil det bli installert rundeller. Det er sånn man ser på flyplasser og togstasjoner. Da vil man måtte scanne seg inn, og det får man bare gjort hvis man har medlemsskap. 

 Rundellene, som ofte blir kalt karuselldører, vil komme på begge sentrene i løpet av 2026. 

Powered by Labrador CMS