Museer på Søre Sunnmøre satser på barn og unge
På Søre Sunnmøre jobber flere museer og opplevelsessentre aktivt for å nå barn og unge med kultur, historie og læring. Gjennom alt fra skriveverksted og teater til miljøaktiviteter og historiefortelling ønsker de å skape interesse for museumstilbud allerede i ung alder.
Rikke Komissar, direktør for formidlingsavdelingen ved Nasjonalmuseet, mener unge mennesker er en avgjørende målgruppe for museene.
– Det er de som blir de voksne brukerne av museet. Vi må nesten oppdra dem til å benytte slike kulturalternativer og vise at vi finnes, sier Komissar.
Hun understreker at satsingen på unge ikke bare skjer nasjonalt, men også internasjonalt. Ifølge Komissar er det viktig at museer gjør seg attraktive for nye generasjoner.
– Vi kan ikke bare nå kunst- og kulturinteresserte. Vi må nå nye publikumsgrupper, og unge voksne er blant dem. Det er tross alt de som skal videreføre kunst- og kulturtradisjonen, sier hun.
Må virke attraktiv utenfor skolen
På Aasentunet i Ørsta har de valgt en litt annen tilnærming. Der prøver de å få ungdom til å oppsøke museet på egen hånd, ikke bare gjennom skolebesøk.
Ida Karin Kornberg, formidler og programansvarlig ved museet, forteller at de forsøker å utfordre seg selv i arbeidet med ungdom.
– Vi vil prøve å få 16-åringene hit på egen tid, og ikke bare gjennom skolen. Vi har derfor opplegg som skriveverksted, som kan engasjere, sier Kornberg.
Selv om tenåringer er en viktig målgruppe, er mange av arrangementene ved museet fortsatt rettet mot barn.
– Vi har en rekke ulike arrangement, men vi har alltid noen tilbud til barn og unge i løpet av halvåret. Det er alt fra teater, forfatterbesøk og konserter. Vi har også arrangement som går ut til skolene og faste opplegg hele året tilpasset ulike trinn på grunnskolen, forklarer hun.
Skape en interesse for kunst gjennom miljøet
Også ved opplevelsessenteret på Runde er barn og unge i fokus. Daglig leder Cecil Elisabet Nerbø forteller at de jobber mye med å formidle kunnskap om natur og historie.
– Vi jobber mye med å formidle kunnskap om havet og det som rører seg i fjæren. I tillegg viser vi barn og familier aktiviteten i fuglefjellet på Runde hele året. Dette er enten gjennom opplegget i skolen eller de åpne arrangementene vi har som man kan delta på, sier Nerbø.
Fredag forrige uke arrangerte miljøsenteret en aktivitetskveld for elever på 5.-7. trinn. Programmet bestod av oppgaveløsning, historiefortelling, film og pizza – med en historisk hendelse som hovedtema.
– Da var det Rundeskatten og den historiske biten til øya som stod i fokus. For et par uker siden var det 301 år siden det dramatiske forliset av det nederlandske skipet Akerendam utenfor Runde. Det er viktig at vi forteller dette da det er en viktig del av historien til øya. Barn og ungdom synes også dette er spennende, sier hun.
Felles for aktørene på Søre Sunnmøre er ønsket om å gi barn og unge gode opplevelser med kultur, historie og natur, og kanskje samtidig dyrke frem neste generasjons kunstinteresserte.