Nå er keeperjakten over i Ulstein
19-år gamle Aksel Bergsvik har skrevet under en toårskontrakt for IL Hødd. Nå venter kampen om plassen mellom stengene i Ulstein.
ULSTEIN: Etter en lang tid med usikkerhet rundt keepersituasjonen har Hødd sikret seg tre keepere i A-lags troppen. Aksel Bergsvik er en av dem.
Bergsvik kommer fra Stavanger og oppvokst rett utenfor Gamle Viking stadion. Han forteller at han har spilt i Viking siden han var fire år gammel.
– For meg har det alltid føltes naturlig å spille fotball, og jeg har alltid syntes det har vært kjekt å drive med, forteller Bergsvik.
Han sier at det å spille keeper ligger i familien, og det var en posisjon han fort fant ut han var god i.
Viktig valg
Fjorårets sesong var Bergsvik på utlån til Sandviken, som er et lag i PostNord-ligaen. På dette tidspunktet var Bergsvik 18 år og han forteller at dette hjalp han mye på og utenom banen.
– Jeg følte dette var et viktig valg for meg og min karriere. Det var også første gang jeg flyttet hjemmefra og jeg har lært mye av det, sier han.
Han forteller at sesongen i Sandviken var viktig med tanke på spilletid, og at han fikk mange kamper på voksen-nivå. Bergsvik sier han har lært mye av tiden i Sandviken, som å måtte ta ansvar og plass. Ikke bare komme inn som en unggutt.
Bergsvik har nær 50 kamper på PostNord-nivå og har i tillegg et landslagsuttak for Norges U18-landslag. Bergsvik snakker positivt om tiden på landslaget.
Fotball på fulltid
I starten av februar signerte den unge keeperen en toårs kontrakt med Hødd fotball i Ulsteinvik. Han forklarer at han valgte Hødd fordi det er en attraktiv klubb for hans utvikling.
– Hødd er en klubb som satser på unge spillere og ønsker å utvikle dem, sier han.
Han sier videre at han håper dette er en klubb han kan få mye spilletid i. Bergsvik har trent og spilt treningskamper for Hødd i store deler av februar, og bor nå i Ulstein. Han forteller at han er vant til litt større byer enn Ulsteinvik, men at han trives. Han sier også at dette var et nødvendig steg for han som spiller. Ellers på fritiden sier han at han har friår dette året.
– Akkurat nå er det fotball på fulltid, men jeg håper på å begynne å studere etter sommeren, forteller han.
Forventinger til sesongen
Det unge keepertalentet håper hans kvaliteter som keeper kan bidra godt til laget i til årets sesong.
– Jeg er en keeper som er veldig glad i å ha ball i beina og trygg med ball i beina, sier han.
I tillegg forteller han at han er en rolig keeper, som også liker å stå offensivt. Han trekker frem den tyske keeperen Manuel Neuer som et forbilde.
Bergsvik forteller om forventingene til årets sesong.
– Selv forventer jeg å gjøre alt jeg kan for å få mye spilletid, og hjelpe laget så godt som mulig, sier han.
Av laget forventer jeg at de gir alt de kan på og utenfor banen. Det er en lagsport, så det er viktig at alle setter ansvar til hverandre.
En spiller man kommer til å få mye glede av
Hødd sin nye hovedtrener, Ivan Poulsen, er fornøyd med signeringen av det unge keepertalentet.
– Aksel er en målmann som er god med føttene, og han er god til å delta i oppbyggingsspillet, sier han for å beskrive Bergsvik.
Han forteller videre at han tror Bergsvik er en spiller de kommer til å få mye glede av. Han sier man kan forvente at han er en keeper som skal ta opp konkurransen mot de to andre keeperene i troppen, så han kommer til å jobbe hardt for spilletid.
– Vi forventer at han er en keeper som gjør sitt beste når han får muligheten, og det kommer han til å få, sier Poulsen.
For laget sin del sier hovedtreneren at han håper de får ha en sesong til i PostNord-ligaen, og personlig vil han gjøre det minst like godt som forrige sesong.
Etter signering av Aksel Bergsvik har Hødd også signert Thomas Kinn (27). Denne nyheten kom Hødd ut med onsdag. I fjor spilte Thomas Kinn sju kamper for seriemester Viking, og har tidligere spilt for Mjøndalen og Vard Haugesund.
Da er keeperjakten over, og har nå har Hødd tre A-lags keepere klare til seriestart i april. Thomas Kinn (27), Aksel Bergsvik (19) og Christian Hansen (18).