ØRSTA: Ørstas kinofrelste er nødt til å se utover kommunegrensene de neste par årene, hvis de skal få med seg det nyeste innen filmverdenen.

Siste kinoforestilling i Ørsta nærmer seg: – Mange kommer til å savne kinoen

7. november går siste film over lerretet i Ørsta før kulturhuset stenger for to år. Mens ørstingene snart møter stengte kinodører, følger kinoene i Volda og Ulsteinvik med på om publikum vil ta turen over kommunegrensene.

Publisert Sist oppdatert

Hva skjer?

7. november 2026 er siste åpningsdag for Ørsta kino
Deretter stenges Ørsta kulturhus og kino mens det nye kultur- og kompetansesenteret bygges. Kommunen skriver at Ørsta i anleggsperioden ikke vil ha et eget kino- og kulturtilbud.

ØRSTA: – Jeg tror det er mange som kommer til å savne kinoen, sier kinosjef ved Ørsta, Janne Skarstein.

Ørsta kino har ifølge henne et dedikert dagkinopublikum, med spesielt mange fra seniorsegmentet.

– Som regel plass hos andre

Til tross for at tilbudet blir borte en stund for de kinofrelste, håper Janne Skarstein at de finner seg et annet tilbud.

– Det er som regel plass hos andre kinoer i regionen. Blir det flere publikummere der så lager de nok flere visninger. Da Volda filmteater var stengt kom jo noe av Volda-publikummet til oss og det gikk jo helt fint, avslutter Janne Skarstein.

Ingen drastiske endringer

 Mats Kristoffer Dahle Svoren, daglig leder ved Volda Filmteater, tror det kan ha innvirkning på driften, men det er ikke noe de planlegger for i utgangspunktet.

VOLDA FILMTEATER: Den relativt nyoppussede kinoen i Volda sentrum er klare for å ta i mot ørstingene.

–   Viser det seg at vi må ha flere visningsdager så ordner vi det.

Han tror ikke det kommer til å bli drastiske endringer.

 –  Hadde dette skjedd for 15 år siden tror jeg nok situasjonen i Ørsta kunne hatt noe større innvirkning på oss. I dag er folks kinovaner slik at man for eksempel drar på kino for å få en opplevelse sammen med venner for å gjøre noe sammen, og da har man ikke noe imot å kjøre for eksempel 45 minutter til Ulsteinvik.

Optimistisk 

Også i Ulsteinvik har kinosjef ved Sjøborg, Kristine Brungot gjort seg noen tanker om hvordan Ørsta kinos stenging kan påvirke driften hos dem.

– Det kan godt hende at det får betydning for oss. Hvis vi ser at trengs, så utvider vi vår sendeplan. Vi har for eksempel familiekino på lørdager som er ganske populært, så det kan jo bli aktuelt å utvide det til to visninger, forteller hun.

SJØBORG: Hvis folk har et ønske om å dra på kino, så gjør de det likevel, selv om veien kanskje blir litt lengre, sier kinosjef Kristine Brungot.

På spørsmålet om hun tror ørstingene kommer til å se mindre på kino, er hun fortsatt optimistisk på deres vegne.

– Jeg tror folk fortsatt kommer til å se de store filmene. Nå er det nok Volda Filmteater som kommer til å kjenne på det i størst grad, men det er jo også flere kinotilbud i regionen som nok er klare for å ta i mot ørstingene.

Powered by Labrador CMS