Volda klare for U19-NM på hjemmebane
U19-damene fra Volda er klare for å beskytte NM-tittelen. Selv om respekten for motstanderne er stor, er treneren Vladislav Todorov klar på at de ikke er redde for å gå i kamp.
VOLDA: Når U19-NM i volleyball arrangeres 13. - 15. mars stiller Volda med et lag som er vant til å møte sterk motstand gjennom sesongen. Flere av spillerne er også en del av klubbens eliteserielag, noe trener Vladislav Todorov mener gir et godt utgangspunkt før mesterskapet.
Erfaringen fra kamper på høyt nivå gjør at spillerne er vant til tempoet og intensiteten som kreves i slike turneringer.
– Vi har et mål om å komme til finalen. Samtidig tror jeg turneringen kan bli mer komplisert i år. Det er flere sterke lag, så det blir en utfordring, sier Todorov.
Han trekker fram erfaringen i spillergruppen som en viktig styrke, samtidig som laget også består av flere unge spillere. Ifølge treneren gir det en god balanse i laget, der rutine og utvikling går hånd i hånd. Flere av spillerne har også erfaring fra nasjonale turneringer tidligere.
Håper å forsvare tittelen
Troppen har endret seg noe siden forrige sesong, da Volda gikk helt til topps.
– Vi vant mesterskapet i fjor, men har mistet noen spillere siden den gang. Derfor tror jeg nivået mellom lagene kan bli jevnere i år, sier Todorov.
Spiller Frøya Bernseter Keilen mener nøkkelen til et godt mesterskap blir å holde et stabilt nivå gjennom kampene.
– Vi må ha godt samspill og gjøre minst mulig feil. Da har vi gode sjanser til å gjøre et bra NM, sier hun.
Synne Melle Lundberg forteller at laget kjenner litt på forventningene etter gode resultater de siste årene, men hun gleder seg likevel til turneringen. For flere av spillerne blir mesterskapet også en mulighet til å møte jevnaldrende motstand.
– Det er veldig gøy og spennende. Vi har gjort det bra tidligere, så vi kjenner litt på presset. Samtidig gleder jeg meg til å spille mot spillere på egen alder, sier hun.
Lagvenninne Edna Todorova tror turneringen kan bli krevende, særlig fordi kampene kommer tett. I et mesterskap der flere kamper spilles på kort tid, kan utholdenhet og konsentrasjon bli avgjørende.
– Det blir mange kamper, og man kan bli sliten. Da er det viktig å klare å holde fokus gjennom hele turneringen, sier hun.
Stemningen i laget beskrives likevel som god før mesterskapet. Spillerne gleder seg til turneringen og håper å være med og kjempe om medaljene.
Samholdet er en viktig faktor
Også herrelaget til Volda går inn i U19-NM med ambisjoner om å hevde seg på hjemmebane. Trener Bernt Humberset mener laget er godt forberedt før mesterskapet. Store deler av troppen spiller til daglig sammen på Voldas herrelag i 1. divisjon, noe treneren mener er en viktig fordel inn mot helgens mesterskap.
– De spiller sammen stort sett hver dag og hver helg. I tillegg har vi supplert med noen yngre spillere som får være med, sier Humberset.
Den siste tiden har laget hatt særlig fokus på serve og mottak på trening.
– Volleyball starter med serven. Hvis det ikke er trykk i den, blir det lettere for motstanderen å bygge opp spillet sitt, forklarer treneren.
Han forventer samtidig et høyt nivå når de beste U19-lagene i landet samles.
– Et U19-NM er nesten som seniorvolleyball. Det er hakket før seniornivå, så nivået er veldig tøft på guttesiden, sier Humberset.
Hjemmebane gir både nerver og motivasjon
Spiller Iver Harnes Grønningen sier det blir spesielt å spille mesterskapet på hjemmebane.
– Det føles utrolig bra. Samtidig kjenner nok de fleste litt på nervene siden det er hjemmebane og mange forventninger, sier han.
Han gleder seg særlig til å spille foran kjente ansikter.
– Det blir kjekt å spille foran venner og folk som kanskje ikke har sett så mye volleyball før.
Lagkamerat Iven Sjåstad Åsebø mener nøkkelen blir å klare å holde nivået oppe gjennom kampene.
– Det viktigste er egentlig å holde oppe spillegleden. Hvis vi klarer å holde toppnivået vårt, så ligger vi veldig bra an, sier han.
Begge trekker samtidig fram Førde som en av de tøffeste konkurrentene i mesterskapet.
Under ser du video av de to lagene under trening.
VIDEO: Andre Nicolai Thoresen
VIDEO: Thor Aalheim