Shiva Zelter (25) og Iver Humberset (19) følte seg godt forberedt før de skulle møte elitelagene i helgens turnering.

Volda-guttene utfordrer eliten: – De puster samme luft som oss

KFUM Volda sitt herrelag i volleyball har i helgen prøvd seg på norgeseliten under årets treningsturnering i Sparebank 1 Arena ved Volda Campus. Selv om voldingene til daglig spiller i 1. divisjon, skremmer ikke eliteseriemotstanden guttene.

Publisert Sist oppdatert

VOLDA: – Vi er det eneste 1. divisjonslaget med her, så vi er helt klart underdogs. Men det tror jeg egentlig passer oss fint. Vi er glade i å jage og kan komme litt fra intet, forteller kantspiller Iver Humberset før første kamp.

Helgens tradisjonsrike treningsturnering samler topplag fra hele landet. I år med besøk fra blant annet NTNUI, Førde VBK og TIF Viking.

Selv om motstanderne spiller på et høyere nivå, har KFUM Volda levert sterke prestasjoner på hjemmebane og vist at avstanden opp til eliten ikke er så stor.

– Alle puster samme lufta

Det er ingen tvil om at ydmykheten balanseres godt med selvtillit og spilleglede i Volda-troppen.

– Alle puster den samme lufta, så det gjelder bare å matche dem. Det er ingen som er så mye bedre enn oss. Når vi først kommer i flyten, så spiller vi bra, smiler Humberset.

Selv om alle kampene endte med tap for KFUM Volda er de fornøyde med egen innsats og føler seg klar for å smashe årets sesong i 1. divisjon.

Lagkamerat og libero Shiva Zeiner er enig i at turneringen har gitt nyttige oppkjøring før sesongstart.

– Vi er veldig fornøyde. Vi har klart å ta settpoeng fra topplagene og spilt veldig gode kamper. Uansett resultat har vi fått akkurat det vi kom for, nemlig en skikkelig oppkjøring til sesongen, sier Zeiner.

– Våre tøffeste kamper i sesongen

Trener Bernt Humberset har fulgt mange av spillerne i flere år, og tok over hovedansvaret for herrelaget i år etter å ha vært assistent i fjor. Han legger ikke skjul på at helgens kamper byr på verdifull læring.

– Dette er vesentlig bedre motstand enn det vi møter til vanlig i serien. Det er på en måte det verste vi kan møte i hele sesongen, men samtidig er det fantastisk god trening på kampsituasjoner, forklarer treneren.

– Vi håper at det er inspirasjon for yngre spillere når vi arrangerer slike turneringer, og at flere unge blir inspirert til å starte å spille volleyball i Volda, forteller KFUM Voldas trener, Bernt Humberset.

Tradisjonsrik turnering

Lagkaptein for NTNUI Simon Klopstad (23) forteller at eliteturneringen i Volda har blitt en fin tradisjon for klubben og deltar selv for femte år på rad. 

– Volda vil alltid være en utfordrende kamp psykisk for oss. Vi skal jo egentlig vinne fordi vi er et eliteserielag, men så vet vi at Volda har kjempegode spillere og kan overaske. 

Lagkapteinen innrømmer også at det var perioder der de slet i kampen mot voldingene, men de hentet seg inn og kom seirende ut av turneringskampen mot KFUM Volda.

Lagkaptein for NTNUI og Førde-gutt Simon Klopstad (23) deler at det er ekstra stas å spille mot Førde, som var laget han selv startet på.
Powered by Labrador CMS