Siste nytt:
Hedret av Norges Svømmeforbund
Ytre Søre Sunnmøre Symjeklubb ble kåret til "Årets utviklingsklubb" av Norges Svømmeforbund, melder NRK Møre og Romsdal. Denne utmerkelsen får klubben etter å ha økt medlemstallet flere år på rad, og for å ha et grundig og variert tilbud.
Klubben er felles for kommunene Hareid, Herøy og Ulstein.
Warholm tatt ut til VM
Karsten Warholm er en del av troppen som reiser til friidretts-VM i Tokyo senere denne måneden. Han er sammen med Jakob Ingebrigtsen ett av Norges fremste gullhåp under mesterskapet.
VM-troppen ble presentert av Norges Friidrettsforbund i dag, og med 28 reiseklare utøvere har den aldri vært større.
Warholm skal i aksjon den 14. september.
Basmati-ris trekkes tilbake
Basmatiris fra Al Shalan Sella importert av Nordic Engros AS tilbakekalles. Det skriver Mattilsynet i en pressemelding. Årsaken er funn av mineraloljekomponenter som kan være kreftfremkallende.
Risen det gjelder har best før-dato 08/2026 og 06/2027. Forbrukere som har kjøpt risen bes om å kaste den eller levere den tilbake i butikken der den er kjøpt.
48 mistet livet i trafikken i sommer
I sommermånedene juni, juli og august døde 48 personer i trafikken. Det er 16 flere enn gjennomsnittet de ti siste årene. Det melder Trygg Trafikk i en pressemelding.
Fagdirektør i Trygg Trafikk, Tanja Loftsgarden, peker på en dyster utvikling hos trafikanter på to hjul. I sommer har 8 syklister mistet livet, og vi må tilbake til 2016 for å finne et så høyt antall drepte syklister.
– Også blant MC-førere ser vi en dyster utvikling. I sommer ble 15 MC-førere drept i trafikken. Ikke siden 2010 har flere MC-førere omkommet i denne perioden, skriver Trygg Trafikk i pressemeldingen.
1,1 millioner har forhåndsstemt
Søndag passerte antallet forhåndsstemmer ved årets stortingsvalg 1,1 millioner, melder Valgdirektoratet. Det tilsvarer 27,2 prosent av alle med stemmerett i Norge.
Om man legger til grunn samme valgdeltakelse som i 2021 (77,2 prosent), har over en tredjedel av stemmene i stortingsvalget allerede kommet inn.
Båt på avveie
En liten, grå motorbåt er på avveie i Hovdebygda, melder politiet. Båten er festet til en kai innerst i industriområdet på Rystelandet. Politiet ber eier hente båten.
Fartssyndere på sjøen kan få strengere straffer
Justisministeren ønsker å gi trengere bøter for lovbrudd på sjøen. Det kan bli dyrere å være i båt uten redningsvest, og mye dyrere å kjøre fort i nærheten av badere. Det melder NTB.
– Vi må sikre at det er trygt å ferdes til sjøs. Disse bøtesatsene har vært på samme nivå i svært mange år og er unaturlig lave sammenlignet med bøtesatsene som gjelder for veitrafikkforhold. Bøtenivået må være avskrekkende, slik at de forebygger risikoatferd som i verste fall kan føre til at liv går tapt, sier justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) i en pressemelding.
I et forslag som regjerinen sendte ut på høring på torsdag, kommer det fram at de ønsker å øke de fleste bøtene for lovbrudd til i fritids- og småbåter tilsvarende prisveksten som har vært siden 2001.
Dermed foreslås det å øke bøtene med 77 prosent.
Siden 2001 har bot for manglende redningsvest vært på 500 kroner. Med det nye forslaget kan boten økes til 900 kroner.
På fredag kan vi krasje for 50 millioner kroner
Det er mange som reiser på påskeferie på fredag og forsikringsselskap regner med at dagen kan koste 50 millioner kroner i krasj og bulking. Det melder Nynorsk Pressekontor.
– Det er helt vilt hvor mye vi krasjer og hva det koster. Snittet på disse utfartsdagene er nesten 25.000 kroner per ulykke. Her ender mange påskebudsjett rett i skadesluket, sier fagsjef i Frende forsikring, Roger Ytre-Hauge i en pressemelding.
Ytre-Hauge frykter at det vil bli ny rekord på forsikringsutbetalinger i år på 50 millioner kroner.
Fysisk aktive barn blir sjeldnere deprimert
Ny forskning fra NTNU viser at fysisk aktivitet i tidlig alder kan forhindre symptomer på depresjon. Det melder Nynorsk Pressekontor.
Silje Steinbekk er forsker ved NTNU og forteller at spesielt mer intensiv aktivitet er viktig for helsen vår.
Steinbakk sier at barn som øker aktivitetsnivået sitt i 14-årsalderen og noen år framover har mindre risiko for å utvikle depresjonssymptomer enn andre.
En kvinne er tiltalt for å ha trakasert sin ekskjæreste
En kvinne fa Sunnmøre er tiltalt for å ha plaget en ekskjæreste. Det melder NRK Møre og Romsdal.
Kvinnen i 30-årene skal ha tatt seg inn i ekskjæresten sin leilighet og hengt opp truser på veggen.
Hun skal også ha sendt inn en falsk nyfødt-annonse som ble publisert i Sunnmørsposten.
Kvinnen må nå møte i Møre og Romsdal tingrett for å svare på sin oppførsel ovenfor ekskjæresten.
Fartskontroll i Herøy i natt
To sjåfører fikk forenklet forlegg etter å ha kjørt for fort i 50 sonen i natt. Det melder politiet.
Høyeste fart var 75 km/t.
Trafikkulykke i Ørsta
Onsdag kl 20:22 melder politiet om en trafikkulykke mellom en bil og en motorsykkel i Ørsta.
Ulykken skal ha skjedd i en rundkjøring på E39.
En person ble sendt til legevakten og det opprettes sak.
Bilfører uten gyldig førerkort
Politiet gjennomførte trafikkkontroll med fokus på rus og beltebruk i Myrvågvegen i Herøy onsdag ettermiddag.
37 kjøretøy ble kontrollert. En bilfører kjørte uten gyldig førerkort. Bilføreren viste fram noe som trolig er et forfalsket utenlandsk førerkort.
Nordmenn er mer positive til væpnet politi.
En ny meningsmåling viser at 56 prosent av befolkningen er positiv til generell bevepning av politi, melder Nynorsk Pressekontor.
27 prosent er negative, mens restrerende er usikker på hva de mener.
– Jeg synest det er trist at det er sånn, men nå har kriminalitetsbildet og situasjonen utviklet seg slik at det er nødvendig å si ja til generell væpning i politiet, sier justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) til Aftenposten.
Tallene viser at menn er mer positive enn kvinner. Frp-velgere er klart mest positive, mens SV, Rødt og MDGs velgere er minst positive.
– Det er et uttrykk for at folk ønsker trygghet, og at politiet skal bidra med det, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) til VG.
Et flertall av partiene på stortinget vil nå si ja til generell vepning av politiet.
Ap, Høyre og Sp har endret mening og er nå positive til væpnet politi. Frp har lenge vært positiv.
Eiksundtunellen åpnet igjen
Eiksundtunellen var stengt på grunn av et kjøretøy med problemer, melder Vegtrafikksentralen Midt på X.
Nå er den åpen igjen.
Gravearbeid i Heltnevegen påvirker trafikken
Fra og med tirsdag 8. april til høsten 2025 skal det foregå arbeid for å skifte rørledningene til vann og avløp, melder Volda kommune.
Arbeidet starter nede i krysset til Vikebygdvegen og opp til Sollida i første omgang.
De vil forsøke å gradvis åpne Heltnevegen etterhvert som de jobber seg oppover.
Arbeidet er beregnet til å være ferdig til oktober/november i 2025.
Omkjøringsruter ligger inne på Volda kommune sin hjemmeside.
Indrehovdevegen blir stengt på onsdag
Veien blir stengt for gjennomkjøring ved nr. 141 fra morgningen av, melder Ørsta kommune
Det er en ødelagt stikkrenne som skal skiftes.
Mann i 20-årene fra Herøy dømt for fysisk krenkelse av politibetjent
Mannen ble dømt til 30 timers samfunnsstraff, og til å betale 15 000 kr i erstattning til fornærmede.
Politibetjenten ble spyttet i fjeset flere ganger.
Den dømte brukte skjellsord mot betjente flere ganger.
Babybyttesaken i Herøy skal opp i lagmannsretten
På 60-tallet ble to jentebarn byttet om og sendt hjem med feil mor etter fødsel. De to barna vokste opp i ombyttede hjem, melder Sunnmørsposten.
Den ene moren, Karen Rafteseth Dokken, og de to kvinnene som var barna, krever nå erstatning.
Staten og Herøy kommune ble frifunnet i tingretten. Nå skal saken opp i Borgarting lagmannsrett.
Ingen drukningsulykker i mars i Norge.
Det er første gang siden Redningsselskapet begynte å samle statestikk at det har gått en hel måned uten en drukningsulykke, melder Nynorsk Pressekontor
Fire personer har druknet så langt i år. Dette er en nedgang, da det var 21 druknede på samme tid i fjor.
Redningsselskapet ber folk om å ta forhåndsregeler før båtturer eller ferdsel på isen.